Zapraszamy absolwentów szkół podstawowych do szkół ponadgodstawowych ZDZ dla młodzieży w Busku-Zdroju. W celu ułatwienia kontaktu z nami skorzystaj z zapisów on-line lub przyjdź osobiście do naszej szkoły.
W roku szkolnym 2022/2023 prowadzimy rekrutację do Technikum Zawodowego i Branżowej Szkoły I Stopnia, które kształcą w następujących zawodach.
Niepubliczne Technikum Zawodowe
Podbudowa programowa: 8-letnia szkoła podstawowa
Cykl kształcenia: 5 lat
System kształcenia: dzienny
-
Technik hotelarstwa
Technik hotelarstwa planuje, organizuje, oferuje, koordynuje oraz wykonuje usługi hotelarskie. Potrafi ustalić zakres zamówionych usług, sposób ich świadczenia dostosowany do potrzeb klienta oraz formę zapłaty. Zdobywa też kwalifikacje do: opracowywania polityki handlowej hotelu, analizowania oferty konkurencji i obserwowania rynku hotelarskiego. Nabyte kompetencje zawodowe są doskonalone podczas praktyk w kraju lub za granicą. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w: hotelach, pensjonatach, zajazdach, gościńcach, ośrodkach wypoczynkowych, zakładach uzdrowiskowych.
Uczniowie na kierunku technik hotelarstwa przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w dwóch kwalifikacjach:
- HGT.03.Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie
- HGT.06. Realizacja usług w recepcji.
-
Technik żywienia i usług gastronomicznych
Technik żywienia i usług gastronomicznych to kierunek dla osób, którzy lubią przygodę ze sztuką kulinarną, dbają o siebie i innych, myśląc o zdrowym odżywianiu. Podjęcie kształcenia na tym kierunku daje wiedzę o zasadach racjonalnego żywienia i praktyczne umiejętności związane ze sporządzaniem potraw i ich właściwym serwisem. Podczas kształcenia uczniowie poznają organizację zakładu gastronomicznego oraz nowoczesne metody zarządzania działalnością gospodarczą. Nabyte kompetencje zawodowe są doskonalone podczas praktyk w kraju lub za granicą.
Uczniowie na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w dwóch kwalifikacjach:
- HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań
- HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych.
-
Technik budownictwa
Technik budownictwa jest zawodem szerokoprofilowym, który pozwala zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności do: kierowania robotami budowlanymi, prowadzenia dokumentacji budowy, przygotowywania i kontrolowania produkcji budowlanej, sprawowania nadzoru budowlanego. Kierunek przygotowuje do wykonywania zadań zawodowych zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej. Absolwenci szkoły mogą znaleźć zatrudnienie w: biurach projektowych. firmach budowlanych, nadzorze budowlanym, administracji budynków.
Uczniowie na kierunku technik budownictwa przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w dwóch kwalifikacjach:
- BUD.12. Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich.
- BUD.14. Organizacja i kontrola robót budowlanych oraz sporządzanie kosztorysów.
-
Technik informatyk
Technik informatyk to zawód bardzo często poszukiwany, gdyż technologia informacyjna jest niezbędna we wszystkich dziedzinach gospodarki i administracji. Absolwent po ukończeniu tego kierunku potrafi: administrować siecią, obsługiwać różnego typu systemy operacyjne i bazy danych, przygotować sprzęt komputerowy do użytku, projektować strony www oraz samodzielnie programować. Technik informatyk to zawód poszukiwany na krajowych i zagranicznych rynkach pracy. Technicy informatycy łatwo znajdują zatrudnienie w różnych gałęziach gospodarki. Mogą również otworzyć własną działalność.
Uczniowie na kierunku technik informatyk przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w dwóch kwalifikacjach:
- INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych
- INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
-
Technik usług fryzjerskich
Zawód technika usług fryzjerskich pozwala na prowadzenie kompleksowych usług doradztwa w dziedzinie stylizacji włosów do: sesji zdjęciowych, kampanii reklamowych, pracy na potrzeby teatru, filmu, teledysków, charakteryzacji, reklam czy pokazów mody. Technik usług fryzjerskich poza projektowaniem i wykonywaniem fryzur jest specjalistą w zakresie budowy włosów i skóry głowy. Doskonale zna rodzaje włosów ludzkich i fazy wzrostu włosa. Potrafi rozpoznać zmiany chorobowe skóry głowy i doradzić jak je leczyć. Absolwent po ukończeniu tego kierunku jest przygotowany do podjęcia pracy w salonie fryzjerskim lub do otworzenia własnego mini przedsiębiorstwa.
Uczniowie na kierunku technik usług fryzjerskich przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w dwóch kwalifikacjach:
- FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich
- FRK.03. Projektowanie i wykonywanie fryzur.
-
Technik spawalnictwa
Technik spawalnictwa zajmuje się łączeniem materiałów różnymi metodami spawalniczymi, ale również montażem, naprawami oraz konserwacją maszyn i urządzeń. Jako absolwent technikum będziesz umiał projektować technologiczne procesy spawania oraz organizować, nadzorować i wykonywać prace związane z projektowaniem, wytwarzaniem i wykonywaniem połączeń spawanych. Technik spawalnictwa znajdzie zatrudnienie w budownictwie przemysłowym, przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją urządzeń technicznych, zakładach usługowo-naprawczych jako specjalista z zakresu łączenia metali, na stanowiskach nadzoru technicznego, jako technolog, konstruktor, organizator przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń, jako kontroler jakości, konserwator i pracownik z zakresu utrzymania ruchu.
Uczniowie na kierunku technik spawalnictwa przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w dwóch kwalifikacjach:
- MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi.
- MEC.10. Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych.
-
Technik logistyk
Technik logistyk skierowany jest do osób z predyspozycjami do zarządzania i efektywnego planowania przedsiębiorstwa. Na tym kierunku uczniowie zdobywają umiejętności zarządzania informacją pochodzącą z różnych źródeł oraz analizowania efektywności procesów logistycznych. Technik logistyk to zawód z przyszłością, a znajomość szerokiej gamy zagadnień opanowanych w szkole, pozwoli w podjęciu zatrudnienia w większości dziedzin gospodarki.
Uczniowie na kierunku technik logistyk przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w dwóch kwalifikacjach:
- SPL.01. Obsługa magazynów
- SPL.04. Organizacja transportu.
-
Technik pojazdów samochodowych
Technik pojazdów samochodowych to kierunek związany z diagnostyką, naprawą i obsługą współczesnych pojazdów samochodowych. Zdobywając zawód technika pojazdów samochodowych możesz podjąć pracę w stacjach obsługi pojazdów samochodowych, zakładach produkcyjnych naprawczych pojazdów samochodowych, stacjach kontroli pojazdów, przedsiębiorstwach transportu samochodowego, instytucjach zajmujących się obrotem pojazdami samochodowymi i ich częściami, instytucjach zajmujących się ewidencją pojazdów samochodowych oraz ubezpieczeniem komunikacyjnym czy przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji.
Uczniowie na kierunku technik pojazdów samochodowych przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w dwóch kwalifikacjach:
- MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych
- MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych.
-
Technik chłodnictwa i klimatyzacji
Technik chłodnictwa i klimatyzacji zdobywa kwalifikacje do instalacji, obsługi oraz modernizacji urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych w budynkach przemysłowych, mieszkalnych i w transporcie. Uczniowie nabywają umiejętności w zakresie montażu i instalacji sprężarek, termostatów, agregatów i izolacji termicznych. Potrafią programować urządzenia chłodnicze lub klimatyzacyjne oraz montować połączenia, układy hydrauliczne i pneumatyczne, zespoły i mechanizmy urządzeń chłodniczych, klimatyzatory lub systemy klimatyzacyjne. Zdobywają umiejętności dopasowania urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych do konkretnych potrzeb, wielkości pomieszczeń, warunków termicznych.
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w:
- firmach zajmujących się projektowaniem, montażem, naprawą i modernizacją instalacji oraz urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych
- firmach monitorujących stan techniczny tych instalacji oraz urządzeń, przeprowadzających konserwację i zajmujących się ich obsługą
- własnych firmach działających w tej branży.
Uczniowie na kierunku technik chłodnictwa i klimatyzacji przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w dwóch kwalifikacjach:
- ELE.03. Wykonywanie robót związanych z montażem instalacji i urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła
- ELE.04. Eksploatacja i organizacja robót związanych z montażem instalacji i urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła.
-
Technik handlowiec
Technik handlowiec to menadżer, osoba posiadająca umiejętności kierowania przedsiębiorstwem handlowym, pozyskania nabywców, zarządzania marketingowego. Profesjonalni handlowcy postrzegani są dziś w kategorii doradców a profesjonalny doradca jest zawodem pożądanym Technik handlowiec znajdzie zatrudnienie w działach handlowych podmiotów gospodarczych, firmach handlowych, agencjach reklamowych, a także może prowadzić własną działalność gospodarczą w branży handlowo-marketingowej.
Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik handlowiec będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
- organizowania prac w zakresie przyjmowania dostaw oraz przygotowywania towarów do sprzedaży;
- wykonywania prac związanych z obsługą klientów oraz realizacją transakcji kupna i sprzedaży;
- prowadzenia działań reklamowych i marketingowych;
- organizowania i prowadzenia działalności handlowej;
- zarządzania działalnością handlową przedsiębiorstwa.
Uczniowie na kierunku technik handlowiec przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w dwóch kwalifikacjach:
- Prowadzenie sprzedaży HAN.01.
- Prowadzenie działań handlowych HAN.02.
-
Technik ekonomista
Technik ekonomista organizuje pracę biura, firmy, dobiera i oblicza wskaźniki określające kondycję ekonomiczno-finansową przedsiębiorstwa, analizuje koszty i przychody oraz określa propozycje ich poprawy, analizuje rolę i pozycję konkretnej firmy na rynku, samodzielnie wykonuje lub organizuje zadania w zakresie: zaopatrzenia, magazynowania, transportu i przede wszystkim sprzedaży towarów i usług. Nabyte umiejętności zawodowe umożliwiają absolwentowi zatrudnienie na wielu stanowiskach w różnych jednostkach organizacyjnych oraz samozatrudnienie poprzez podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek.
Uczniowie na kierunku technik ekonomista przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w dwóch kwalifikacjach:
- EKA.04. Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej
- EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych.
-
Technik rolnik
Technik rolnik prowadzi prace związane z uprawą roślin, nasiennictwem, produkcja roślin, a także hodowlą zwierząt gospodarskich. Uczeń będzie prowadzenia sprzedaży produktów rolniczych i zwierząt gospodarskich, organizowania i nadzorowania produkcji roślinnej i zwierzęcej, podejmowania decyzji na podstawie rachunku ekonomicznego. Po ukończeniu możesz pracować w gospodarstwach rolnych, masz też możliwość założenia własnej działalności gospodarczej.
Uczniowie na kierunku technik rolnik przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w dwóch kwalifikacjach:
- ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej
- ROL.10. Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej.
-
Technik ochrony środowiska
Technik ochrony środowiska to zawód, na którym uczeń zdobędzie umiejętności koordynowania pracami w zakresie ochrony powietrza, wód, powierzchni ziemi, ochrony przed hałasem, wibracjami i promieniowaniem oraz ochrony przyrody, monitorowaniem poziom zanieczyszczeń środowiska. Uczeń będzie potrafił określić parametry uzdatniania i oczyszczania ścieków, klasyfikowania i identyfikowania różnego rodzaju odpadami, prowadzeniem prostych badań technologicznych w zakresie ochrony środowiska, współuczestniczyć w opracowywaniu regionalnych analiz zagrożeń środowiska, wprowadzać w życie zasady racjonalnego gospodarowania zasobami środowiska naturalnego, a także posługiwać się normami jakości środowiska obowiązującymi w krajach UE. Absolwent ma możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych, zatrudnienia m.in. w: ośrodkach badań i kontroli środowiska, oczyszczalniach ścieków i stacjach uzdatniania wody, przedsiębiorstwach wodociągów i kanalizacji, laboratoriach monitorujących poziom zanieczyszczenia, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, instytutach naukowo-badawczych, prywatnych zakładach specjalistycznych.
Uczniowie na kierunku technik ochrony środowiska przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w kwalifikacji:
- CHM.05. Ocena stanu środowiska, planowanie i realizacja zadań w ochronie środowiska.
-
Technik elektryk
Uczeń kształcący się w zawodzie technik elektryk będzie przygotowany do wykonywania do montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych, wykonywania i uruchamiania instalacji elektrycznych, lokalizowania i usuwania uszkodzeń maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych, oceniania stanu technicznego maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych, montowania i naprawiania układów sterowania, regulacji i zabezpieczeń maszyn i urządzeń elektrycznych, a także do dobierania, montowania i sprawdzania działania środków ochrony przeciwporażeniowej. Po ukończeniu nauki w tym zawodzie uczeń może podjąć pracę w: elektrowniach i zakładach energetycznych; zakładach stosujących maszyny i urządzenia elektryczne; zakładach produkujących maszyny i urządzenia elektryczne; zakładach instalatorstwa elektrycznego; zakładach naprawiających maszyny i urządzenia elektryczne oraz elektryczny sprzęt gospodarstwa domowego; biurach zajmujących się projektowaniem urządzeń elektrycznych; placówkach handlowych zajmujących się sprzedażą maszyn i urządzeń elektrycznych.
Uczniowie na kierunku technik elektryk przystępują do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w dwóch kwalifikacjach:
- ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych
- ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych.
Niepubliczna Branżowa Szkoła I Stopnia
Podbudowa programowa: 8-letnia szkoła podstawowa
Cykl kształcenia: 3 lata
System kształcenia: dzienny
-
Kucharz
Kucharz jest osobą zajmującą się przygotowywaniem potraw pochodzących z różnych stron świata, jak również dań dostosowanych do indywidualnych okoliczności i wymagań klientów. Posiada wiedzę odnośnie różnych kultur kulinarnych, właściwego stosowania produktów spożywczych, odpowiedniego łączenia składników, jak również stosownego serwowania potraw, deserów, napojów i dodatków. Poza samym przygotowywaniem dań, do kucharza należy podanie ich w jak najbardziej atrakcyjnej i wyszukanej formie.Uczniowie na kierunku kucharz przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w kwalifikacji: HGT.02.Przygotowanie i wydawanie dań.
-
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie może wykonywać zadania zawodowe związane z budową i wykańczaniem budynków. Montowanie systemów suchej zabudowy obejmuje wykonywanie ścianek działowych, sufitów podwieszanych, zabudowy dachów. Monter zabudowy i robót wykończeniowych wykonuje również, takie roboty jak: malowanie, tapetowanie, wykonywanie posadzek oraz okładzin ściennych.Uczniowie na kierunku monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w kwalifikacji: BUD.11. Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych.
-
Murarz-tynkarz
Murarz-tynkarz zajmuje się wznoszeniem ścian z cegieł, kamieni, elementów betonowych, gipsowych, ceramicznych i innych materiałów budowlanych, nakładaniem warstw tynkarskich (wapiennych, cementowych, żywicznych, alabastrowych). Oprócz ścian może wykonywać także schody, filary czy stropy, układać na ścianach okładziny, wykuwać otwory oraz samodzielne sporządzać zaprawy murarskie i tynkarskie, w tym orientować się w cechach różnych zapraw i recepturach ich sporządzania. Ponadto może wykonywać prace remontowe i rozbiórkowe.Uczniowie na kierunku murarz-tynkarz przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w kwalifikacji: BUD.12. Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich.
-
Betoniarz-zbrojarz
Betoniarz zbrojarz jest zawodem związanym z wykonywaniem elementów konstrukcyjnych różnego rodzaju budynków i budowli. Ze względu na perspektywiczne plany budownictwa oraz konieczność prowadzenia prac remontowo-budowlanych w istniejących obiektach zapotrzebowanie na betoniarzy-zbrojarzy będzie się nadal utrzymywać.Uczniowie na kierunku betoniarz-zbrojarz przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w kwalifikacji: BUD.01. Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich.
-
Monter izolacji budowlanych
Praca absolwenta kierunku monter izolacji budowlanych polega na konserwowaniu, remontowaniu oraz naprawianiu izolacji wodochronnej, termicznej i akustycznej budynków, izolacji obiektów i urządzeń przemysłowych takich jak rurociągi, zbiorniki, wymienniki ciepła, komory i urządzenia chłodnicze oraz powłok antykorozyjnych konstrukcji (stalowych, drewnianych, murowych i tynków).Uczniowie na kierunku Monter izolacji budowlanych przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w kwalifikacji: BUD.06. Wykonywanie izolacji budowlanych.
-
Fryzjer
Fryzjer zgodnie z życzeniami klientów wykonuje zabiegi fryzjerskie, takie jak: golenie, strzyżenie, mycie, pielęgnowanie, czesanie, trwałą ondulacja, rozjaśnianie i farbowanie włosów, za pomocą różnorodnych narzędzi, z wykorzystaniem specjalistycznych aparatów oraz materiałów fryzjerskich. Gromadzi i udostępnia żurnale fryzjerskie, pomocne w doborze fryzury. Śledzi mody i techniki fryzjerskiej, stosuje nowoczesne aparaty i środki fryzjersko-kosmetyczne.Uczniowie na kierunku fryzjer przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w kwalifikacji: FRK.01 – Wykonywanie usług fryzjerskich.
-
Rolnik
Uczeń na kierunku rolnik nauczy się jak wykonywać prace związane z prowadzeniem produkcji roślinnej i zwierzęcej, prowadzić i obsługiwać pojazdy, maszyny i urządzenia stosowane w produkcji roślinnej i zwierzęcej, prowadzić sprzedaż produktów rolniczych i zwierząt gospodarskich, obliczać opłacalność produkcji rolniczej.Uczniowie na kierunku rolnik przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w kwalifikacji: ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej.
Tutaj zobaczysz jak wyglądają nasze pracownie
Zasady rekrutacji
na rok szkolny 2022/2023
Kandydat składa podanie do szkoły (pobierzesz poniżej).
1. Podania można składać:
- w formie oryginalnej: osobiście w sekretariacie szkoły (pokój 14) lub wysyłamy pocztą na adres: Szkoły w Busku-Zdroju ZDZ
w Kielcach, ul. Wojska Polskiego 31, 28-100 Busko-Zdrój
- poprzez opcję "Zapisy on-line” na www. szkoly.zdz.kielce.pl (oryginał podania należy dostarczyć do sekretariatu szkoły),
- w formie skanu: wysyłamy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
2. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
3. Bez zbędnej zwłoki należy dostarczyć do sekretariatu szkoły oryginały dokumentów:
-świadectwo ukończenia szkoły;
-zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty
-karta zdrowia ucznia;
-zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kształcenia się w określonym zawodzie;
-2 zdjęcia legitymacyjne.
4. Kandydaci podpisują również umowę dotyczącą warunków kształcenia i zasad odpłatności ucznia (w przypadku ucznia niepełnoletniego umowę podpisuje rodzic lub prawny opiekun).
Pobierz podanie o przyjęcie do Technikum Zawodowego (pdf)
Pobierz podanie o przyjęcie do Branżowej Szkoły I Stopnia (pdf)
Wzór zaświadczenia lekarskiego (pdf)
Aby otworzyć powyższe dokumenty, potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader. Program można bezpłatnie pobrać klikając w link.